You are the owner of this article.

Friday's Area Events

  • 0

Men's college basketball

7:05 p.m., Creighton at Missouri State

7:30 p.m., Central Baptist at Bellevue, Ozark Christian at Grace

Women's college basketball

5:30 p.m., Central Baptist at College of St. Mary, Ozark Christian at Grace

7:05 p.m., Illinois State at Creighton (Sokol Arena)

College hockey

9:07 p.m., UNO at Denver

College wrestling

6 p.m., Nebraska at Michigan

United States Hockey League

7:05 p.m., Omaha at Dubuque

Boys high school basketball

5:30 p.m., Papillion-La Vista vs. Omaha Burke (Jennie Edmundson Shootout at Mid-America Center, Council Bluffs)

7 p.m., Omaha Benson vs. Boys Town (Nebraska Prep Classic at Ralston Arena), Norfolk at Lincoln High, Lincoln East at Omaha Central

7:15 p.m., Omaha Creighton Prep at Omaha Westside, Omaha Northwest at Millard West, Bellevue East at Millard South

7:30 p.m., Bennington at Waverly, Elkhorn South at Norris, Plattsmouth at Blair, Omaha Gross at Omaha Skutt, Elkhorn Mount Michael at Omaha Roncalli, Lincoln Northeast at Grand Island, Lincoln Southeast at Lincoln North Star, Malcolm at Yutan

7:45 p.m., Wahoo at Platteview, Raymond Central at Ashland-Greenwood, Syracuse at Arlington

8 p.m., Lincoln Pius X at Elkhorn, Lincoln Southwest at Fremont, Omaha Brownell-Talbot vs. Omaha Christian (at Grace University)

8:30 p.m., Papillion-La Vista South vs. Millard North (Nebraska Prep Classic at Ralston Arena)

Girls high school basketball

4 p.m., Millard North vs. Papillion-La Vista South (Nebraska Prep Classic at Ralston Arena), Omaha Burke vs. Papillion-La Vista (at Mid-America Center, Council Bluffs)

5:15 p.m., Lincoln East at Omaha Central

5:30 p.m., Omaha Benson vs. Gretna (Nebraska Prep Classic at Ralston Arena), Bellevue East at Millard South, Omaha Northwest at Millard West

5:45 p.m., Lincoln Northeast at Grand Island, Lincoln Southeast at Lincoln North Star

6 p.m., Bennington at Waverly, Plattsmouth at Blair, Elkhorn South at Norris, Wahoo at Platteview, Syracuse at Arlington, Malcolm at Yutan

6:15 p.m., Lincoln Southwest at Fremont, Lincoln Pius X at Elkhorn

6:30 p.m., Omaha Brownell-Talbot at Omaha Christian

7 p.m., Ralston at South Sioux City (at Grace University)

7:45 p.m., Lincoln High at Norfolk

Horse racing simulcast

Horsemen's Park: 11:25 a.m., Tampa; 11:30 a.m., Aqueduct; 11:35 a.m., Gulfstream; 11:40 a.m., Laurel; 12:40 p.m., Fair Grounds; 1 p.m., Oaklawn Park; 1:25 p.m., Sunland; 1:30 p.m., Turf Paradise; 2:45 p.m., Golden Gate; 3 p.m., Santa Anita; 4:30 p.m., Turfway Park; 5 p.m., Penn; 5:45 p.m., Delta; 6:15 p.m., Charles Town

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Please keep it clean, turn off CAPS LOCK and don't threaten anyone. Be truthful, nice and proactive. And share with us - we love to hear eyewitness accounts.

You must be a digital subscriber to view this article.

OWHsports on Twitter


Spotlight