Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
2021 Nebraska All-Class girls basketball teams
topical
BASKETBALL

2021 Nebraska All-Class girls basketball teams

The complete listing of all Nebraska girls high school basketball players honored with all-class recognition.

* designates honorary captain

* * *

Class A

FIRST TEAM

* Alexis Markowski, Lincoln Pius X, 6-3, Sr., 23.3

Taylor McCabe, Fremont, 5-9, Jr., 23.6

Mya Babbitt, Millard South, 5-8, So., 14.5

Jillian Aschoff, Lincoln Pius X, 5-7, Sr., 8.3

Taryn Wharton, Bellevue West, 5-6, Jr., 18.4

SECOND TEAM

Cora Olsen, Millard South, 5-8, So., 14.5

Aaniya Webb, Omaha Central, 5-10, Jr., 15.6

Inia Jones, Omaha Central, 5-6, Fr., 12.5

Gracie Haneborg, North Platte, 5-8, Sr., 18.6

Kaysia Woods, Lincoln High, 5-11, Sr., 16.0

Class B

FIRST TEAM

* Britt Prince, Elkhorn North, 5-10, Fr., 23.4

Maddie Portwine, York, 6-0, Sr., 16.5

Brianna Stai, Norris, 6-0, Sr., 10.0

Hannah Newton, Crete, 5-11, Sr., 13.2

Mak Hatcliff, Beatrice, 5-9, Sr., 16.1

SECOND TEAM

Kiara Libal, Ashland-Greenwood, 5-8, Sr., 20.5

Masa Scheierman, York, 6-1, Jr., 8.7

Cece Behrens, Omaha Skutt, 5-9, Sr., 16.3

Lindsay Krause, Omaha Skutt, 6-4, Sr., 13.3

Reilly Palmer, Elkhorn North, 5-9, Jr., 12.5

Class C-1

FIRST TEAM

* Bailey Kissinger, Hastings St. Cecilia, 5-6, Jr., 15.5

Kaitlyn Emanuel, North Bend, 6-0, So., 16.8

Sidney Swanson, West Point-Beemer, 5-6, Sr., 20.1

Sydney Emanuel, North Bend, 5-7, Jr., 15.0

Keisha Snyder, Winnebago, 5-10, Sr., 18.5

SECOND TEAM

Lily Vollertsen, Syracuse, 6-0, Jr., 19.0

Kya Scott, Broken Bow, 5-7, Jr., 13.3

Katharine Hamburger, Hastings St. Cecilia, 5-11, Sr., 10.4

Taryn Wagner, Central City, 5-6, Sr., 18.9

Alyssa Fortik, Malcolm, 5-2, So., 14.1

Class C-2

FIRST TEAM

* Lacey Sprakel, Crofton, 5-9, Sr., 17.5

Ruthie Loomis-Goltl, Bridgeport, 6-2, So. 20.0

Caragan Tietz, BRLD, 5-9, Sr., 15.0

Boston Boucher, Wood River, 5-9, Sr., 14.6

Ashlyn Kingsbury, Ponca, 5-11, So., 11.9

SECOND TEAM

Olivia Loomis-Goltl, Bridgeport, 5-10, Fr., 17.8

Sam Ehlers, Ponca, 6-0, So., 12.0

Brenna Rief, West Point GACC, 5-6, Sr., 16.0

Kate Hirschfeld, Centennial, 5-10, Sr., 13.7

Kylie Baumert, Sutton, 6-0, Sr., 16.4

Class D-1

FIRST TEAM

* Grace Cave, Weeping Water, 5-9, Sr., 21.4

Kaci Pierce, Pleasanton, 5-8, Sr., 12.4

Katy Lindner, Pleasanton, 6-0, Sr., 10.5

Lauren Baker, Fremont Bergan, 5-10, Sr., 17.0

Addison Schneider, Humphrey/LHF, 6-1, Jr., 19.5

SECOND TEAM

Brynn Wortmann, Hartington CC, 5-9, Sr., 16.6

Brenna Wagner, Summerland, 5-10, Sr., 19.4

Autumn Dickmander, South Platte, 5-7, Sr., 18.0

Tonja Heirigs, North Platte SP, 5-6, So., 21.3

Macy Kamler, BDS, 5-10, Sr., 11.8

Class D-2

FIRST TEAM

* Allison Weidner, Humphrey SF, 5-10, Sr., 25.8

Samantha Moore, Mullen, 6-0, Sr., 17.0

Morgan Ramsey, CWC, 6-1, Sr., 20.2

Erison Vonderschmidt, Falls City SH, 5-10, Jr., 16.3

Jaycee Widener, Maywood/HC, 5-10, Sr., 17.5

SECOND TEAM

Alissa Kosch, Humphrey SF, 5-7, Sr., 11.4

Karley Heimes, Wynot, 6-0, Jr., 12.7

Rachel Magdanz, Falls City SH, 5-10, Jr., 10.2

Elle Ravenscroft, Cody-Kilgore, 5-9, Sr., 21.5

Macy Richardson, Sterling, 5-7, So., 15.0

Honorable mention

CLASS A 

Bellevue East: Mya Skoff, Baylee Egan, Riley Jensen, Catie Conover. Bellevue West: Dani Peterson, Kenzie Melcher, Grace Schaefer. Columbus: Addie Kudron, Ellie Thompson. Elkhorn South: Rylee Gray, Lauren Kohl. Fremont: Charli Earth, Macy Bryant, Sarah Shepard. Gretna: Avery Kallman, Grace Huntwork, Emma Schweigart, Sydney Zabloudil, Allison Marshall. Kearney: Aspen Rusher, Lily Novacek, Kierstynn Garner, Tatum Rusher, Sidney Province. Lincoln East: Olivia Kugler, Haley Peterson, Mati Campbell. Lincoln High: Kiana Wiley, J’unti Franklin, Yelaniya Bradley. Lincoln North Star: Abby Krieser, Kylie Shottenkirk, Dyvine Harris, Sammy Leu. Lincoln Pius X: Adison Markowski, Miriam Miller, Charlee Hagedorn. Lincoln Southeast: Brittany Wulf. Lincoln Southwest: Kennadi Williams, Kate Dilsaver, Skylar Pieper, Katie Carpenter, Freddie Wallace. Millard North: Kaylee Kesssler, Sidney Anderson, Megan Chambers, Kayla Preston, Darian Winkelbauer. Millard South: Khloe Lemon, Megan Belt, Lexi Finkenbiner, Juliana Jones. Millard West: Laney Schipper, Reese Peterson, Libby Hoffman. Norfolk: Hailey Kleinschmit. North Platte: Carly Purdy, Abby Orr. Om. Benson: Nataya Lockett, Kiera Estima, Jesani Green, Ahnica Russell-Brown. Om. Burke: Aanaya Harris, Hailey Ingram, Bre Schneidewind, Kara Stricklin, Emma Hanke, Nayja Oneal, Mackenna Bush. Om. Central: Claire Williams, Aniah Wayne, Nyanuar Pal, Ital Lopuyo, Nya Gatkek. Om. Marian: Ary Harrison, CeCe Hacker, Ashley Wilwerding. Om. North: Kionna Moton, Brooklyn Patterson. Om. Northwest: Taniya Golden, Brooklyn Busby. Om. South: Skye Giddings. Om. Westside: Olivia Kraft, Kaitlyn Hanna, Madilyn Siebler, Adriana DiPrima, Lucy Schonlau. Papillion-La Vista: Jenna Hoelscher, Caitlyn Ryan, Anna Fitzgerald, Brooklyn Wrice, Maggie Vasa. Papio South: Tate Norblade, Lydia Hodges, Savana Solomon.

CLASS B

Ashland-Greenwood: Saige Craven, Chloe Bergsten. Aurora: Cassidy Knust. Beatrice: Nevaeh Martinez, Chelsea Leners. Bennington: Abby Boyes, Maddy Elwood, Taylor Sedlacek, Emma John. Blair: Makayla Baughman, Ella Ross, Mya Larson. Crete: Leah Jurgens, Alexis Mach. Elkhorn: Tia Murray, Haley DeBuse, Lexi Knott, Ella Dalton. Elkhorn North: Hannah Nadgwick, Grace Thompson. Gering: Cloey Fries, Sydnee Winkler. GI Northwest: Shanae Suttles, Claire Caspersen, Addy Esquivel. Hastings: Dacey Sealey, McKinsey Long, Maddie Hilgendorf. Holdrege: Alexis Bliven, Taylor Wiser. Lexington: Sarah Treffer. McCook: Tiara Matson, Shawna Wilkinson. Nebraska City: Madi Mitchell. Norris: Delaney White, Molly Ramsey, Maddy Collier, Kalli Kroeker. Om. Duchesne: Nicky Huss, Caroline Shanahan. Om. Gross: Theo Mba, Rachel Culhane, Sydney Herren, Jenna Skradski. Om. Mercy: Willavena Tokporo, Abby Krehbiel, Sydney Crampton, Marissa Vargas. Om. Skutt: Peyton McCabe, Addison Burt, Victoria Van Dyke. Platteview: Ally Kuhl, Baylee Tex, Kyra Gray. Plattsmouth: Kennedy Miller. Ralston: Alex Johnson. Scottsbluff: Sabrina Harsh, Payton Burda, Mariyah Avila, Emma Foote. Seward: Hannah Benedict, Abbey Ringler, Tanya Miller. South Sioux City: Kyra Fischer, Hannah Strom, Khaia Herron, Jalen Galvin. Waverly: Paige Radenslaben, Abigail Carter, Leah Rasmussen. York: Destiny Shepherd, Mattie Pohl.

CLASS C-1

Adams Central: Libby Trausch, Rachel Goodon, Jessica Babcock. Arlington: Kailynn Gubbels, Kylee Bruning. Auburn: Sydney Binder, Jaeleigh Darnell, Leah Grant. Battle Creek: BriAnna Zohner, Paytyn Taake, Lindsey Bolling, Zoey Reeves. Broken Bow: Kali Staples, Kailyn Scott, Kassidy Cyboron, Halle McCaslin. Central City: Jade Erickson. Chadron: Jacey Garrett, Anika Burke. Columbus Lakeview: Reese Janssen. Columbus Scotus: Grace Mustard, Janae Rusher, Camille Pelan. Conestoga: Myah Cummings, Lindee Watson, Taylor McClatchey, Sophia Ackerman. David City: Lauren Vandenberg, Neely Behrns, Emily Johnson, Payton Andel. Douglas County West: Ellie McCarville, Avery Wright, Grace Hohm. Fairbury: Jordan Tracy. Falls City: Eryn Snethen, Madison Jones. Fort Calhoun: Tessa Skelton, Bria Bench. Gibbon: Yahyda Castaneda, Samantha Walker, Jalyssa Gillming. Gothenburg: Kynlee Strauser, Annica Harm. Grand Island CC: Chloe Cloud, Lucy Ghaifan, Alyssa Wilson, Jenna Heidelk. Hastings St. Cecilia: Addie Kirkegaard, Shaye Butler. Hershey: Tahlia Steinbeck. Homer: Bradie Johnson, Emily Rasmussen. Kearney Catholic: Ashlyn Wischmeier, Ashley Keck, Liv Nore. Lincoln Christian: Makylee Ailes, Ashlynn Ailes, Emerson Crist. Lincoln Lutheran: Katelynn Oxley, Abby Wachal, Shanae Bergt, Addi Ernstmeyer. Louisville: McKenzie Norris, Avery Heilig, Ella Johnson. Malcolm: Emma Brown, Joslyn Small, Ashlynn Sehi. Milford: Hannah Kepler, Kaitlin Kontor. Minden: Sarah Hultquist, Sloane Beck, Abby Rehtus. Mitchell: Jayden Kanno. North Bend: Cierra Kluthe, Hannah Williams, Ally Pojar. Oakland-Craig: Sadie Nelson, Chaney Nelson, Sydney Guzinski. Ogallala: Milan Coggins, Taylor Trumper, Makayla Kirchner. Om. Roncalli: Claire Wilson, Abby Bennett, Mia Stoffel, Morgan Mancuso. O’Neill: Alyssa Eichelberger, Meg Schluns, Lauren Young. Ord: Megan Benton, Nikie Nelson, Kloe Severance, Payton Hackel. Pierce: Kenzie Moeller, Morgan Moeller, Abby Meier, Faith Lubischer. Sidney: Karly Sylvester, Morgan Jaggers, Alecca Campbell. St. Paul: Olivia Poppert, Amber Kosmicki. Syracuse: Jessie Moss, Halle Wilhelm. Valentine: Kailee Kellum. Wahoo: Autumn Iversen, Kelsie Sears, Karley Golladay, Taylor Luben, Toni Greenfield, Kharissa Eddie. Wahoo Neumann: Kali Jurgensmeier, Lauren Thiele, Kinslee Bosak, Mary Chvatal, Paisley Douglas, Bailey Maly. Wayne: Brooklyn Kruse, Rubie Klausen, Kendall Dorey. West Point-Beemer: Reece Snodgrass, Rachel Growth, Brooklyn Weddle. Winnebago: Natasha Deal, Madeline Cleveland. 

CLASS C-2 

Ainsworth: Kendal Delimont, Brin Delimont, Kaitlyn Nelson, Madelyn Goochey, Elizabeth Wilkins. Bayard: Grace Burry. Blue Hill: Brooklyn Kohmetscher, Abigail Meyer. Bridgeport: Sydney Nein, Brooklyn Mohrman, Mackenzie Liakos. BRLD: Jordan Snyder, Alyssa Buchholz, Isabel Freemont. Burwell: Carlie Helgoth, Hannah Gurney. Centennial: Asia Nisly, Daylee Dey, Kierra Green. Centura: Sydney Davis, Katelyn Fanta, Sydney Perez. Clarkson-Leigh: Chloe Hanel, Cassidy Hoffman, Kennedy Settje, Alissa Kasik. Creighton: Maycee Zimmerer, Bryna Fanta, Averi Diedrichsen. Crofton: Kaley Einrem, Alexis Folkers, Ella Wragge, Jayden Jordan. Cross County: Erica Stratman, Cortlyn Schaefer, Josi Noble, Shyanne Anderson, Chloe Sandell. David City Aquinas: Madisen Jelinek, Bethany Emswiler, Emma Sellers. Elm Creek: Whitney Bauer, Ashley Brown. Fillmore Central: Jackie Schelkopf, Lexi Theis, Jordan Boman, Abby Nichols, Faith Engle. Freeman: Kaylee Bures, Taylor Anderson, Dakota Haner. Fullerton: Alyssa Reardon, Hanna Plumbtree. Gordon-Rushville: Jayla Brehmer. Hi-Line: Gretchen Hodge. Howells-Dodge: Jaedyn Ratzlaff, Cassie Pieper. Johnson County: Zadie Plager, Saylor Rother. Laurel-Concord/Coleridge: Kinsey Hall. Madison: Whitney Zessin. Morrill: Ilycia Guerue, Libbie Schaefer, Jaiden Steiner. Nebraska City Lourdes: Aspen Meyer, Gina McGowen, Brianna Fulton. Norfolk Catholic: Avery Yosten, Mary Fennessy, Elly Piper, Carly Marshall. Norfolk Lutheran: Mia Wiederin, Mia Furst, Becca Gebhardt, Chloe Spence. North Central: Hunter Wiebelhaus, Brielle Bussinger, Jenna Hallock, Adisyn Anderson. Om. Brownell Talbot: Josie Petrulis, Katherine Thaden, Molly Clark. Om. Christian: Codie Wirges, Belle Wirges, Emma Blum. Overton: Rachel Echlund, Haley Fleischman, Paetyn Florell, Maeli Meier, Addison Luther. Palmyra: Holly Wilen, Jami Gabriel. Pender: Ashley Ostrand, Zoey Lehmkuhl, Caitlyn Heise. Perkins County: Kailee Potts, Dani Burge. Ponca: Alyssa Crosgrove. Ravenna: Tori Sklenar, Allyson Larsen, Kennedy Hurt. Shelby-Rising City: Allie Neujahr. South Loup: Landyn Cole, Megan Donegan, Ava Pandorf. Southern Valley: Ann Bose, Kynlee Marquez. Stanton: Sylvia Cunningham. Superior: Shayla Meyer, Sierra Blackburn, Ella Gardner. Sutherland: Faith Stewart, Mataya Roberts. Sutton: Xtlaly Bautista, Dayvie Perrien. Tekamah-Herman: Maggie Sheets, Preslee Hansen, Halle Olsen. Thayer Central: Natalie Tietjen, Chloe Souerdyke. Wakefield: Jordan Metzler, Alex Arenas. Aishah Valenzuela. West Point GACC: Sophia Hass, Brandi Doernemann, Isabel Hass. Wilber-Clatonia: Nevaeh Honea, Abby Rezny, Rylee Sand. Wisner-Pilger: Lindsey Kneifl, Emma Heller, Adison Meyer, Macy Stuhr. Wood River: Kiernan Paulk.

CLASS D-1 

Alma: Addison Neal, Addison Siebels, Carlee Stuhmer. Amherst: Hannah Herrick, Tenley Hadwiger. Anselmo-Merna: Jaide Chandler, Kaitlyn Jacquot, Hadlee Safranek, Shaylyn Safranek, Kirsten Myers, Claire Cooksley. Arapahoe: Hope Koller, Emerson Swanson, Tracy Roskop. Axtell: Jesse Bertrand. BDS: JessaLynn Hudson. Bloomfield: Alexandra Eisenhauer, Madison Abbenhaus, Brynn Bargman. Boyd County: Lauryn Hoffman, Amelia Hoffman. Cambridge: Autumn Deterding, Breelle Miller, Paige Klumpe. Central Valley: Neleigh Poss, Vanessa Wood. Dundy County-Stratton: McKinzie Baney, Maggie Lutz, Alyssa Schneider. East Butler: Addie Sullivan, Allie Rigatuso. Elgin/Pope John: Ashlynne Charf, Keyera Eisenhauer, Kirsten Krebs, Allyson Selding. Elkhorn Valley: Carney Black, Kenzie Mosel, Bria Gale. Elmwood-Murdock: Lexi Bacon, Jayden Halferty, Bailey Frahm, Ella Zierott. Fremont Bergan: Kaitlyn Mlnarik, Summer Bojanski, Jadin Ostrand. Hartington CC: Brooklyn Kuehn, Megan Heimes. Hartington-Newcastle: Kayden Jueden, Alivia Morten. Harvard: Ashley Nierman. Heartland: Cassidy Siebert, Kaelyn Buller, Felicity Johnson. High Plains: Brooke Bannister, Brianna Wilshusen, Hailey Lindburg. Humboldt-TRS: Katilyn Glathar, Natalie Novak. Humphrey/Lindsay Holy Family: Paige Beller, Lexi Frauendorfer, Riley Jurgens, Halle Beller. Johnson-Brock: Jordan Koehler. Kenesaw: Rylee Legg, Cassidy Gallagher, Kaylee Steer. Kimball: Megan Spicer. Maxwell: Jordan Miller, Harley Kuenning, Mataya Stubbs, Myah Essman. McCool Junction: McKenna Yates. Mead: Emily Hebenstreit, Emily Quinn, Rebecca Halbmaier. Meridian: Ally Kort, Jaslyn Ward, Kim Schropfer. Neligh-Oakdale: Paige Furstenau. Niobrara/Verdigre: Josilyn Miller. North Platte St. Patrick: Kate Stienike, Mae Siegel, Rachel Heiss. Osmond: Kiera Moes. Palmer: Clara Kunze, Joslynn Donahey. Plainview: Abbie Kromarek, Peace Akinnigbagbe, Teya Boyer. Pleasanton: Natalie Siegel, Chelsea Fisher, Isabelle Paitz. Sandhills Valley: Jaylen Dimmitt. Shelton: Makenna Willis, Halie Clark. Silver Lake: Kerigan Karr, Katelyn Karr, Amanda Ehrman, Georgi tenBensel. South Platte: Kerstin Brown, Marian Koenen, Lauryn Stanley. Southern: Kaylee Klover, Callie Cooper. Southwest: Caylin Barnett, Bailey Truksa. Summerland: Adyson Mlnarik, Avery Cheatum, Hadley Cheatum. Tri County: Jordyn Carr. Twin River: Katie Paczosa, Delaney Reeg, Whitney Schmidt. Wausa: Morgan Kleinschmit. Weeping Water: Reagan Aronson, Jamison Twomey, Karley Ridge, Reba Wilson. Yutan: Haley Kube, Maura Tichota, Laycee Josoff.

CLASS D-2 

Arthur County: Gracie Wenzel, Emma Ohm. CWC: Michelle Koenig, Ryann Haburchak, Rachel Dierks. Cody-Kilgore: Tehya From, Abi Donner, Jayda From. Diller-Odell: Addison Heidemann, Karli Heidemann, Mad Meyerle. Dorchester: Jacee Zoubek. Elba: Angel McKoski, Maycee Radke. Exeter-Milligan: Jaiden Papik, Cameran Jansky, Emma Olsen, Cammie Harrison. Falls City Sacred Heart: Olivia Eickhoff, Danielle Bippes. Franklin: Abigail Yelken, Bryanah Hindal, Bailey Lennemann. GI Heartland Lutheran: Jessica Zehendner, Madelyn Graham. Hampton: Lexie Wolinski, Rorie Loveland, Xaya Stuart, Lillian Dose. Hay Springs: Joce Varvel, Samantha Toof. Humphrey St. Francis: Kaylee Stricklin, Emma Baumgart, Hannah Baumgart. Hyannis: Ashlyn Henderson. Lawrence-Nelson: Emily Miller. Lewiston: Katelyn Sanders. Leyton: Ella Draper. Lincoln Parkview: Aleziah Anderson. Loomis: Alexis Billeter, Hanna Stewart, Sam Schemper, Georgia Crandall. Maywood-Hayes Center: Olivia Hansen, Ashlin Broz, Stevie Handsaker. Medicine Valley: Acelyn Klein, Stella Heapy, Kaylyn Roblee. Mullen: Taylor Svoboda, Shelby Welsh, Kylie Licking. O’Neill St. Mary: Mya Hedstrom, Hope Williamson, Lorissa Reiman, Alissa Brabec. Paxton: Jacelyn Jorgensen. Randolph: Jaiden Taylor, Gracie Eledge. Riverside: Haley Munn. Sandhills-Thedford: Madison Marten, Tenley Rasmussen. Santee: Destinee Tuttle, Dawayna Wabasha. SEM: Mikah O’Neill, Abbie Rohde, Faith Hernandez. Sioux County: Karlee Juhnke, Kailey Klein, Kodie Rempp, Beth Krein. Spalding Academy: Brooke Keber. St. Edward: Emma Olson, Jean Cumming. Sterling: Dakotah Ludemann, Katy Boldt, Kaity Wusk, Ella Wingert. Stuart: Lexi Schroder, Taya Schmaderer, Cadence Kramer, Sydney Estill. Wallace: Mariah Gardner. Wauneta-Palisade: Haylee Sandman, Cali Cox, Alexa Sandman, Peyton Cox. Wilcox-Hildreth: Brooke Quadhamer, Sarah Jensen, Natalie Billington. Wynot: Edyn Sudbeck, Autumn Lawson.


Celebrating past All-Nebraska basketball teams

Omaha World-Herald: Nebraska Prep Zone

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Mike covers high school sports, primarily volleyball in the fall, girls basketball in the winter and baseball in the spring and summer. He also reports on horse racing for The World-Herald. Follow him on Twitter @MPattersonOWH. Phone: 402-444-1350.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

all

Breaking News

Huskers Breaking News

News Alert