Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
How the top 10 high school football teams in each class fared this week
alert
FOOTBALL

How the top 10 high school football teams in each class fared this week

  • 0
{{featured_button_text}}

Class A

1. Omaha Westside (6-0) beat Millard North 44-14 

2. Bellevue West (3-0) off 

3. Millard South (4-1) beat Lincoln Pius X 42-0 

4. Elkhorn South (5-1) beat Bellevue East 59-6

5. Lincoln Southeast (5-0) beat Papillion-La Vista 31-12

6. Omaha Creighton Prep (3-2) beat North Platte 24-7 

7. Millard West (1-4) lost to Lincoln East 26-25 

8. Gretna (6-0) beat Omaha Skutt 31-28 

9. Millard North (1-4) lost to Omaha Westside 44-14 

10. North Platte (4-1) lost to Omaha Creighton Prep 24-7 

Class B

1. Hastings (5-0) beat York 38-20 

2. Norris (5-1) beat Plattsmouth 29-26 

3. Elkhorn (5-1) beat Elkhorn Mount Michael 48-0 

4. Omaha Skutt (3-2) lost to Gretna 31-28 

5. Bennington (5-1) beat South Sioux City 40-3 

6. Waverly (4-2) beat Beatrice 38-7 

7. McCook (3-2) lost to Aurora 21-7 

8. Plattsmouth (5-1) lost to Norris 29-26 

9. Grand Island Northwest (5-1) beat Seward 24-17

10. Aurora (4-2) beat McCook 21-7 

Class C-1

1. Pierce (5-0) beat O’Neill 49-6 

2. Ashland-Greenwood (6-0) beat Malcolm 51-14 

3. Adams Central (6-0) beat Central City 21-8 

4. Wahoo (4-1) Louisville, cancelled 

5. Cozad (5-1) beat Ogallala 34-13 

6. Wayne (4-2) lost to Norfolk Catholic 31-21 

7. St. Paul (5-1) beat Wood River-Shelton 58-13 

8. Kearney Catholic (4-1) beat Broken Bow 38-14

9. Auburn (5-1) beat Milford 28-13 

10. Mitchell (5-1) lost to Gothenburg 28-6 

Class C-2

1. Oakland-Craig (6-0) beat Tekamah-Herman 68-14 

2. Ord (6-0) beat Grand Island Central Catholic 59-6 

3. Fremont Bergan (5-0) beat David City Aquinas 31-7 

4. David City Aquinas (4-2) lost to Fremont Bergan 31-7 

5. Wilber-Clatonia (3-1) lost to Yutan 28-14 

6. Sutton (3-1) Sandy Creek, cancelled 

7. Wahoo Neumann (3-2) lost to Centennial 27-14 

8. Norfolk Catholic (2-2) beat Wayne 31-21 

9. Hartington Cedar Catholic (5-0) beat Crofton 29-14 

10. Yutan (5-1) beat Wilber-Clatonia 28-14

Eight Man-1 

1. Dundy County-Stratton (5-0) beat Hi-Line 52-0 

2. Burwell (6-0) beat Arcadia-Loup City 28-22 

3. Cross County (6-0) beat Shelby-Rising City 82-12 

4. Tri County (6-0) beat Southern 78-20 

5. Wakefield (3-0) vs. Elkhorn Valley, unknown

6. Howells-Dodge (4-2) lost to Stanton 42-36 

7. Neligh-Oakdale (5-1) beat Ainsworth 74-30

8. Stanton (4-1) beat Howells-Dodge 42-36 

9. Nebraska Christian (3-2) East Butler, canceled

10. Arcadia-Loup City (3-3) lost to Burwell 28-22 

Eight Man-2

1. BDS (5-0) beat Kenesaw 42-23 

2. Humphrey St. Francis (6-0) beat Elgin/Pope John 68-0 

3. Osceola (5-0) beat Nebraska Lutheran 100-42 

4. Falls City Sacred Heart (4-1) beat HTRS 58-12 

5. Kenesaw (4-1) lost to BDS 42-23 

6. Pleasanton (6-0) beat South Loup 30-8 

7. Sandhills/Thedford (6-0) beat Ansley-Litchfield 55-17 

8. Central Valley (5-0) CWC, cancelled 

9. Medicine Valley (6-0) beat Brady 36-6 

10. O’Neill St. Mary's (5-0) beat Creighton 28-18

Six Man

1. McCool Junction (5-0) beat Lincoln Parkview 78-12

2. Sterling (5-0) beat Dorchester 70-8

3. Stuart (4-0) beat Santee 65-18

4. Red Cloud (5-0) beat Wilcox-Hildreth 63-8

5. Southwest (3-1) vs. Franklin, cancelled 

6. Potter-Dix (5-0) beat South Platte, 62-27

7. Arthur County (4-1) beat Banner County 81-0

8. Cody-Kilgore (2-2), off

9. Paxton (2-2) vs. Wauneta-Palisade

10. Creek Valley (4-1), off


All-Nebraska football teams through the years

Omaha World-Herald: Nebraska Prep Zone

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

all

Breaking News

Huskers Breaking News

News Alert