Skip to main contentSkip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
topical

List: Nebraska high school athletes sign with colleges

  • Updated
  • 0

Below is a list of the Nebraska high school athletes who signed with colleges.

Did we miss anyone? Let us know by sending an email to Stu Pospisil at POSPISIL@owh.com.

* * *

Aurora: Mack Owens, South Dakota football; Kaylee Crosby, Nebraska Wesleyan track 

Bayard: Kolton Kriha, York baseball

Beatrice: Madeline Swanson, UNO cross country/track; Austin Burroughs, Kansas City (Kansas) CC baseball; Torrance Keehn, Concordia wrestling; Connor Hamilton, Doane baseball; Caleb Jones, Iowa Western football; MaKai Mayfield, Alexandria T&CC baseball; Ian Scheele, Nebraska Wesleyan swimming; Jace Starkey, Midland football; Max Reis, Northeast CC baseball; Raquel Moore, Chadron State wrestling; Jaidyn Vanschoiack, College of St. Mary swimming; Morgan Mahoney, Doane track; Adam DeBoer, Southeast CC baseball; Brock Ostdiek Concordia football; Cole Maschmann, Hastings wrestling; Trevor Reinke, Northern State wrestling; Will Richter, Midland football

Bellevue East: Layla Vazquez, Bellevue soccer; Schyler Smeby, Morningside soccer; Jacob Kriewald, Doane football; Blake Urwin, Simpson baseball; Kaela Persico, College of St. Mary softball; Arath Hennessey, Briar Cliff football

Bellevue West: Henry Rickels, Air Force football; Kimberlee Davenport, Nebraska Wesleyan soccer; Preston Ames, Luke Johannsen, Jayden Roberts, Morningside football; Caden Camese, Mercer football; Arden Jenkins, University of Mary football; Hunter Brown, Tye Stuck, Northwestern College football

Bennington: Calla Wittland, Doane University cross country; Luke MacDonald, Iowa Western wrestling; Carter Lerch, Midland University football; Cody Harris, Morningside football; Mitchell Andersen, Jameson Krayneski, Jacob Stier, Wayne State football; Nicolas Speckmann, Doane University baseball

Boone Central: Garrett Rasmussen, Doane basketball; Dakota Rose, Morningside wrestling

Broken Bow: Kya Scott, Concordia volleyball; Emery Custer, Concordia golf; Kailyn Scott, Midland volleyball; Sawyer Bumgarner, Midland football; Tyler Thomas, Concordia football/track; Kennedy Garcia, Black Hills golf; Daine Wardyn, Iowa Western cross country/track

Cambridge: Dahlton Wood, University of Sioux Falls football; Autumn Deterding, Concordia University volleyball; Derek Trompke, Hastings College track; Grace Brown, York College cheerleading; Paige Sickels, Mount Marty track

Centura: Tanner Simdorn, Doane football

Columbus: Kaylee Gerber, Tayler Braun, Addie Heule, Addie Kudron, Central CC softball; Josie Garrett, Doane track; Kassidy Hiesterman, Concordia track

Columbus Scotus: Chloe Walker, Grace Mustard, UNO, track; Liz Adamy, Northeast CC soccer; Chance Bailey, Doane soccer

Crete: Gio Castaneda, Doane soccer; Cale Bessler, Doane football; Braden Schmeckpeper, Northeast CC baseball

Crofton: Ella Wragge, Morningside basketball; Alexis Folkers, Hastings basketball

Cross County: Cory Hollinger, South Dakota football; Carter Seim, Damon Mickey, Concordia football; Chloe Sandel, Northeast CC volleyball; Christina Rystrom, Dakota Wesleyan softball; Josi Noble, Concordia track; Cameron Graham, Nebraska wrestling

Douglas County West: Neil Hartman, Iowa Western football

Elkhorn: Hayden Stec, North Dakota football; Michael Hart, Dakota Wesleyan football; Henry Kroger, Morningside football; Dane Petersen, Wayne State football

Elkhorn North: Shan Acharya, Augustana football; Brandon Orgilbold, Doane basketball; Savannah Bishop, Washburn track; Kenzie Heedum, Nebraska Wesleyan softball; Paige Willcoxon, Hastings tennis; Corinne Mead, College of Saint Mary cross country; Sutton Johnson, Khalis Edwards, Midland football

Elkhorn South: Lauren Kohl, Northwest Missouri golf; Andrew Whittaker, Central Missouri golf; Blake Daly, Morningside football; Chase Emsick, Koy Wilke, Augustana football; Gabe Whitten, Hastings football; Josh Fee, Doane football; Carsen Crouch, Midland football; Tyson Alexander, Simpson baseball

Emerson-Hubbard: Garrett Blanke, Briar Cliff football

Fort Calhoun: Tessa Skelton, Nebraska Wesleyan basketball; Zane Schwarz, Clint Dierks, Midland football

Fremont: Elli Dahl, Nebraska cross country/track; Carter Waters, Alabama cross country/track; Braden Taylor, Tulsa cross country/track; Tania Gleason, UNO track; Nolan Miller, Nebraska cross country/track; Tyson Baker, UNK track; Ashlynn Tucker, Midland softball; Jax Sorensen, Midland baseball; Mia Knigge, Doane track; Ellah Hofer, North Central volleyball and track; Mya Bolden, Midland volleyball; Denise Lango, Briar Cliff soccer

Gering: Emily Krzyzanowski, Valparaiso golf; Sam Rocheleau, Chadron State football

Grand Island: Kytan Fyfe, South Dakota State football; Cole Bauer, UNK football; Jaidan Chrisman, Minnesota Moorhead football; Gabriel Wilson, Chadron State cross country/track; Macy McDonald, Morningside tennis; Reagan Greer, Wesleyan swimming

Grand Island Central Catholic: Isaac Herbek, UNK football; Kylee Hasselmann, Hastings track

Gretna: Nolan Johnson, Nebraska golf; Peyton Taylor, Briar Cliff track; Noah Smith, Nebraska Wesleyan track; Jake Lukis, Wayne State football; Brayden Chaney, Wayne State football/baseball; Mick Huber, Fort Hays football; TJ Silliman, Northwestern College football/baseball

Hastings: Faith Molina, Doane softball; Max Johnson, Central Missouri football; Maddie Hilgendorf, Buena Vista basketball; Seth Aipperspach, Doane football; Markus Koletic, Ashton Ground, Hastings football; Reagan Shoemaker, Doane cross country/track

Johnson-Brock: Hunter Gravett, Midland football

Kearney: Jordan Shaw, Concordia track; D'Andre Ndugwa, UNK track; Parker Wise, UNK football; Rian Green, Doane football; Kelsey Choplin, Northeast CC softball; Kierstynn Garner, Concordia soccer; Blake Rehtus, Dordt baseball; Brayden Andersen, Tanner Johnson, Iowa Western baseball; Max Myers, Washington (St. Louis) baseball

Kearney Catholic: Jake Masker, Riley Grieser, Chadron State football; Jaden Seier, Concordia football; Koren Conrad, UNK football

Kenesaw: Tyson Denkert, Midland football; Drake Olson, Hastings football

Lexington: Angel Molina, Hastings football

Leyton: Matthew Shepard, Buena Vista track; KJ Bush, Ottawa basketball

Lincoln Christian: Brielle Power, Midland volleyball; Emerson Crist. Concordia basketball; Carter Sitzman, Wayne State football; Amara Nelson, Greenville gymnastics

Lincoln East: Noah Walters, North Alabama football

Lincoln High: Greyson Roach, Chadron State football; Jareese Lott-Buzby, Morningside football; Zavier Gamble, Nebraska Wesleyan football; Taylor Wieczorek, Midland football; Ethan Warren, Bellevue baseball; Tyrah Woods, North Platte CC volleyball; Raymond Strozier, Ottawa football

Lincoln Lutheran: Josh Duitsman, Nebraska Wesleyan football

Lincoln North Star: Jace Elliott, Morningside football; Maggie Gilmore, Concordia softball; Kaden McCoy, Morningside tennis; Camero Teinert, Southeast CC baseball; Danielle Hood, Adams State softball

Lincoln Northeast: Daniel Romary, Iowa State cross country/track; Tristan Brandt, Concordia baseball; Jacob Eacker, Doane baseball; Gavin Wilbur, Washburn football; Dylan Gray, Central Missouri football; Kai'Zuan Walker, Hastings football; Christian Blazek, Peru State football; Chase Moorhouse, Simpson football; Nolan Gillett, Southeast CC soccer; Mattee Fry, Dallas Christian softball; Maddi Duncan, Briar Cliff softball; Deleesi Bartling, Concordia softball; Barrett Lodge, Peru State baseball; Will Schuman, Luther baseball; Chase Moorehouse, Simpson baseball

Lincoln Southeast: Luke Blatchford, UNK football; Cooper Tracy, Minnesota Mankato (football; Corynne Olsen, UNK soccer; Cortney Covington, Concordia track; Cadence McCurdy, Southeast CC-Lincoln soccer; Elan Pittman, Midland football; Emily Schmid, Nebraska Wesleyan swimming; Will Barrett, Southeast CC baseball; Emma Kirby, Concordia softball

Lincoln Southwest: Tommy Palmer, Arizona swimming; Kael Mlinek, Princeton swimming; Michael Fraley, Thomas Neil, Mason Schroeder, UNO swimming; Will Jessup, Bethel football; Ashton Wright, Grant Huss, Concordia football; Riley Dillon, Nebraska Wesleyan football; Jake Leader, Missouri Western football; Neely Adler, Northwest Missouri golf; Ashton Bailey, Truman swimming; Payton Kollmorgen, McKendree swimming

Logan View: Logan Booth, Southwest Minnesota football; Maelee Beacom, Wayne State cross country/track

Louisville: Sam Ahl, Hastings football

Malcolm: Ethan Coker, Midland football; Braden Crosby, Ottawa football; Jordan Denton, Midland basketball; Kiley Elkins, Nebraska Wesleyan volleyball; Kale Nordmeyer, Concordia football; Conor Zegar, Buena Vista baseball

Millard North: Brayden Wright, Drury soccer; Daniel Freitas, South Dakota Mines soccer; Darian Winkelbauer, Webster baseball; Cameron Pickens, Concordia baseball; Ethan Sorensen, Doane basketball​; Dane Garner, Concordia baseball; Aaron Petty, Southeast CC baseball; Ben Weindel, Allen County CC baseball

Millard South: Tyler Antoniak, Arizona State wrestling; Jalyn Noelle, Morningside softball; Jessie Bestenlehner, Concordia softball; Maddie Carley, Hastings softball; Taylor Hrabik, College of St. Mary's softball; Justin Gassaway, Midland football; Braden Cannon, Wayne State baseball; Easton Thomas, Sioux Falls baseball; Josh Wilson, Morningside football

Millard West: Sadie Millard, Wichita State track; Sean Beatty, Midland soccer; Maddie Fontana, Briar Cliff golf; Hailey Sieler, Cornell College lacrosse; Tyler Spreitzer, Nebraska Wesleyan baseball; Caleb Steinbaugh, Drake football; Emma Van Boskirk, Midland softball; Sammi Vojslavek, Concordia cross country/track

Norfolk: Erin Schwanebeck, Northeast CC volleyball

Norfolk Catholic: Dillon Barnes, Dakota Wesleyan football

Norris: Carson Baker, Doane baseball; McKenna Becher, Drury softball; Kale Consbruck, Wayne State football; Tanner Cooper, UNK cross country/track; Eaden Holt, Cowley CC baseball; Landon Meyer, Cloud County CC baseball

North Platte: Vince Genatone, Montana football; Ryan Kaminski, UNK football; Evan Caudy, UNK cross country; Sydney Barner, Black Hills softball; Tate Janas, Chadron State football

Oakland-Craig: Grady Gatewood, Midland football

Omaha Benson: Kevin Newsome, Midland football

Omaha Burke: Caden Bell, Midland football; Elise Brueggeman, Quincy lacrosse; Shea Alfrey, Barton softball

Omaha Central: Deshawn Woods, Wyoming football; Anthony Jones, Simpson football; Parker Lakin, Doane baseball; Caleb St. Cyr, Briar Cliff baseball; Valeria Welk, Lake Forest swimming; Annie Carpenter, Carleton swimming; Grace Weberg, St. Benedict swimming

Omaha Concordia: Lily Meyer, Hendrix volleyball; Jacob Chvatal, Dakota Wesleyan football; Zac Kulus, Justin Otten, Concordia basketball; Karsten Mathsen, Northwestern College basketball

Omaha Creighton Prep: Jack Kirkwood, Harvard football; Paul Lampert, Army track; John Wear, Army gymnastics; Thomas Leiden, Des Moines Area CC baseball; Robert Nizzi Northwest Missouri cross country/track; Chase Wagner, Limestone lacrosse.

Omaha Duchesne: Lia Murray, Loyola Marymount swimming

Omaha Gross: Joey Meier, Bellevue baseball

Omaha Mercy: Meghan Gallagher, Doane volleyball

Omaha North: Keshaun Williams, Orlando Hernandez, Ceontre Brown, Dupree Green, Hakeem Neal, Iowa Western football; De’Shawn Higgins-Evans, Morningside football; Mason Strong, Midland basketball

Omaha Roncalli: Emily Dropinski, Minnesota West CC basketball; Ty Poore, Nebraska Wesleyan baseball; Skylar Needham, Buena Vista volleyball

Omaha Skutt: Bradley Agostino, UNK track; Zach Ourada, UNK wrestling; Owen Bergman, Iowa Lakes CC baseball; Quinn deNourie, Morningside baseball; Andrew Haferkamp, Northeastern JC baseball; Adam Kruse, Chadron State wrestling; Jackson Lapour, Nebraska Wesleyan golf; Will Mullin, University of Mary Hardin Baylor golf; Tyler Phillips, Doane soccer; Elizabeth Rosenthal, Rockhurst soccer; Robert Seaton, Bethel tennis; Zach Zmudzinski, Central baseball

Omaha Westside: Dominic Rezac, Air Force football; Noelle Abels, UNK cross country/track; Noah Aken, William Penn wrestling; Grant Guyett, Minnesota Mankato football; Cole Haberman, Jack James, Morningside Football; Jocelyn Shields, Coe bowling; Jackson Yeager, McCook CC baseball; Ryan Zatechka, Augustana football

Palmyra: Andrew Waltke, Northwest Missouri football

Papillion-La Vista: Alec Blevins, Spencer Smith, Wayne State football; Derrick Buggi, Tyson Money, Iowa Western football; Teresa Cavanaugh, University of Mary swimming; Dominic DiMauro, York baseball; Elizabeth Ford, St. Cloud swimming; Kaelyn Hamblen, Buena Vista softball; Sofia Hurst, St. Louis CC softball; Samantha Riggs, Sioux Falls volleyball; Caitlyn Ryan, Crown basketball; Alex Stoner, Iowa Western softball; Carson Vejvoda, Doane football

Papillion-La Vista South: Daniel Brocaille, Morningside basketball; Alivia Austin, College of St. Mary cross country/track; Addyson Buhman, Nebraska Wesleyan softball; Avery Hinkle, Morningside softball; Emma Jenson, Southeast CC softball; Casey Kruger, Morningside cross country/track; Matt Krussick, Nebraska Wesleyan football; Ian Lewis, William Jewell tennis; Margaret Madden, Northwest Missouri soccer; Mia Lang, UNK soccer; Skyler Obenschain, Hastings bowling; Blake Paulhamus, Missouri Valley bowling; Nick Ripple, Buena Vista baseball; Jenasy Schultz, Nebraska Wesleyan soccer; Garret Siemsen, Mount Marty baseball; Sophia Summy, Hastings soccer; Braidyn Warak, College of St. Mary soccer​

Plattsmouth: Austin Sohl, Missouri Western football; Clyde Hinton, Wayne State football; Christian Meneses, Iowa Western football; Josh Colgrove, UNK wrestling

Pleasanton: Carter Klein, UNK football

Ralston: Garrett White, Southeast CC baseball; Caden Corcoran, Northeast CC baseball; Alex Johnson, Southeast CC softball

Sandhills/Thedford: Trae Hickman, UNK football; Reese Zutavern, Doane football

Sandy Creek: Karson Sherman, Concordia football; Josh Shaw, Fort Hays football

Scottsbluff: Tyler Harre, UNK basketball; Chance Symons, Northwest Missouri football; Trevor Schwartz, Northern State football; Maison Kinsey, Doane football

Seward: Trevor Ruth, UNK football

St. Paul: Rylie Thomsen, Morningside football; Dawson Fox, UNK football; Conner Wells, UNK track; Amber Kosmick, Nebraska Wesleyan softball

Stanton: Parker Krusemark, Kamden Dusatko, Thomas Cunningham, Midland football

Tekamah-Herman: Brock Rogers, Concordia golf

Tri County: Brevin Damrow, Gavin Weichel, Concordia football

Tri County Northeast: Jason Oleson, Wayne State track

Wahoo: Carson Lavaley, Andrew Waido, Doane football; Josie Sutton, Midland volleyball; Waylon Sherman, Wayne State track

Wallace: Kolton Hager, McCook CC basketball

Wausa: Abrielle Nelson, Mount Marty track; Jarrett Anderson, Concordia football

Waverly: Trevor Brown, North Dakota State football; Payton Engel, Missouri Southern baseball; Riley Marsh, Minnesota Mankato football; Katyn Kappler, Hastings softball; Devin Moore, Morningside football; Kyler Nordstrom, Midland football; Megan Brinkman, University of St. Mary softball

West Point-Beemer: Brooke Diekemper, Iowa Western golf

York: Melanie Driewer, UNK track; Mattie Pohl, Doane basketball; Rebecca Libich, Dakota College softball

Yutan: Gavin Kube, Iowa Western football; Isaiah Daniell, UNK football; Sam Petersen, Midland football; Jake Butler, Buena Vista baseball


0 Comments

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Reporter - High school sports

Stu is The World-Herald's lead writer for high school sports and for golf. Follow him on Twitter @stuOWH. Email stu.pospisil@owh.com

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

all

Breaking News

Huskers Breaking News

News Alert